Rolety zewnętrzne

Jak naprawić rolety zewnętrzne?

Jak naprawić rolety zewnętrzne? Choć rolety zewnętrzne uchodzą za wytrzymałe i długowieczne, również one mogą ulec uszkodzeniom. Usterki pojawiają się na skutek codziennej eksploatacji, niewłaściwego montażu czy niekorzystnych warunków atmosferycznych. Konstrukcja rolet nie należy do najbardziej skomplikowanych, stąd też ich naprawą nie zawsze musi zajmować się wykwalifikowany fachowiec. Które usterki można spróbować usunąć samodzielnie? Jakie są najczęstsze przyczyny problemów z roletami zewnętrznymi?

Jakie elementy rolet zewnętrznych mogą ulec uszkodzeniu?

Najbardziej narażone na uszkodzenia elementy rolet zewnętrznych to te ruchome. Są one codziennie zasłaniane i odsłaniane, co w skali roku daje wynik kilkuset lub nawet kilku tysięcy cykli. Nic dziwnego, że części ulegają zużyciu. Najbardziej narażone na zepsucie są następujące komponenty:

  • zwijacz,
  • taśma bądź linka,
  • aretki,
  • ślizgi pancerza.

W wielu sytuacjach ich wymiana jest prostym zadaniem i nie wymaga wzywania serwisantów. Zamawiając nowe elementy należy zwrócić uwagę, czy będą one pasowały do danego modelu przesłony. Samodzielna naprawa wiąże się zazwyczaj z wydatkiem rzędu od kilkunastu do stu złotych.

Jak naprawić rolety zewnętrzne?

Elektryczna roleta zewnętrzna nie chce się podnieść

Osoby posiadające zewnętrzne rolety elektryczne mogą spotkać się z problemem, jakim jest całkowity bądź częściowy brak możliwości ich podniesienia. Usterka miewa różne podłoża. Wywołuje ją awaria silnika, uszkodzenie kondensatora rozruchowego czy też problem z mechanizmem sterującym. Najłatwiej i bez ponoszenia dużych strat finansowych da się wymienić kondensator ruchowy. Jeśli jego wymiana nie przynosi efektu, konieczne może okazać się wezwanie fachowców.

Nieprawidłowy montaż rolety zewnętrznej

Jeśli roleta nie chce się podnieść od razu po zamontowaniu, przyczyn należy doszukiwać się w nieprawidłowej instalacji systemu. Jeżeli produkt objęty jest gwarancją, warto skontaktować się z serwisem. Niesprawność przesłony może być wywołana m.in. niedokładnie wykonanymi pomiarami, niewłaściwym przymocowaniem elementów, brakiem zachowania pionów i poziomów oraz różnymi innymi czynnikami.

Przymarznięcie pancerza i uszkodzenie mechaniczne

Zimą, gdy na dworze panują ujemne temperatury, elementy rolety mogą ulec przymarznięciu. Nie wolno jednak wtedy uruchamiać rolety na siłę. Lepiej jest poczekać do jej odmarznięcia lub spróbować przyspieszyć proces wykorzystując np. odmrażacz do szyb samochodowych. Nie można też ustawiać po stronie zewnętrznej przedmiotów, które mogłyby wpłynąć na zakłócenie pracy przesłony.

Zerwanie taśmy lub linki zwijacza

Wśród napraw możliwych do przeprowadzenia samodzielnie figuruje wymiana linki w zwijaczu. Może ona ulec przetarciu bądź zerwaniu. Warto zawsze kierować się wskazówkami zamieszczonymi przez producenta w instrukcji obsługi, gdyż sposoby nawijania taśmy różnią się od siebie w zależności od modelu rolety oraz typu zwijacza.

Kiedy wezwać serwis do naprawy rolety zewnętrznej?

„Czasami próba przeprowadzenia napraw rolet na własną rękę może prowadzić do gorszych konsekwencji niż konieczność wydania pewnej sumy na profesjonalną naprawę” – mówi ekspert z serwisu zajmującego się naprawą przesłon okiennych. Choć drobne usterki da się zlikwidować samodzielnie, nie każdy posiada odpowiednią wiedzą oraz doświadczenie, by uporać się z poważniejszymi problemami. Serwis dysponuje też wysokiej jakości częściami zamiennymi. Warto pamiętać, że w przypadku rolet zewnętrznych obowiązuje określony czas gwarancji, podczas którego obsługa serwisowa jest darmowa.

Zobacz eównie