Markizy balkonowe

Wady i zalety markiz tarasowych

Wady i zalety markiz tarasowych

Wady i zalety markiz tarasowych. Taras jest miejscem odpoczynku, relaksu. Urządzamy go tak, aby móc przyjemnie spędzać na nim czas, odpoczywać od zgiełku dnia codziennego. Aby służył nam praktycznie, warto pokusić się o instalację markizy tarasowej, będzie to wygodna konstrukcja, która ochroni nas przed światłem słonecznym, ale czy tylko? Jak dobrać odpowiednią markizę tarasową, aby korzystać z niej funkcjonalnie, a może ma jakieś wady, na które warto zwrócić szczególną uwagę przy jej wyborze? Zapoznaj się z naszym artykułem i wybierz mądrze.

Czym są markizy tarasowe?

Markizy tarasowe to nic innego jak funkcjonalne osłony okienne, które stosujemy na zewnątrz, czyli na tarasie. Swoje zastosowanie mają w zacienieniu tarasu, ochronie przed promieniami słonecznymi. Czy posiadają jakieś wady? Od tego zaczniemy, gdyż tak naprawdę nowoczesne markizy tarasowe nie posiadają wad, przeważają za ich wyborem natomiast konkretne zalety. I te właśnie przedstawimy pokrótce, aby wiedzieć jakie korzyści można czerpać z użytkowania markiz tarasowych.

Wady i zalety markiz tarasowych
Wady i zalety markiz tarasowych

Praktyczna ochrona przed promieniami słonecznymi

Tak naprawdę już od wczesnej wiosny możemy odczuć na tarasie gorące promienie słoneczne. O ile tęsknimy za słońcem po zimie, to już dłuższe przebywanie na słońcu jest po prostu męczące. Chcąc skorzystać z dobrej pogody, warto odsłonić się nieco od promieni słonecznych. Markizy skutecznie chronią przed palącym słońcem, możesz je także zawsze zwinąć, kiedy uznasz, że nie jest już koniecznie zakrycie przed słońcem.

Samo zastosowanie markiz tarasowych nie ogranicza się jedynie do praktyczności. Warto dodać, że obecnie montowane markizy tarasowe pełnią także ciekawy aspekt wizualny. Bardzo duży wybór kolorów, struktur materiału czy nawet wzorów, może stworzyć idealną całość w dekoracji domu.

Ochrona tylko przed słońcem?

Otóż nie! Nowoczesne markizy tarasowe mogą chronić niekiedy także przed uporczywym wiatrem, a nawet deszczem. Jest to kwestia indywidualna i zależna od wybranych materiałów, czy samej konstrukcji markizy tarasowej.

Mechanizm działania markiz tarasowych

Pierwsze markizy tarasowe dostępne były typowo z napędem ręcznym, trzeba było się nieco natrudzić, aby ja zarówno rozłożyć jak i złożyć. Wraz z postępem także mechanizm działania markiz tarasowych poszybował w górę. Dostępne na rynku są markizy na taras z mechanizmem elektrycznym. Cóż to oznacza w praktyce? Między innymi to, że mamy do czynienia z nieporównywalnym komfortem użytkowania. Markiza nie posiada już tradycyjnej korby. Cały mechanizm musi być wytrzymały, gdyż markizy są dosyć ciężkie. Cały napęd jest elektryczny, szybko i sprawnie rozwija markizę oraz ją składa.

Gotowa markiza tarasowa, czy może markiza na wymiar?

Zdecydowanie skłaniajmy się ku tej drugiej opcji, czyli markizie tarasowej na wymiar. Dlaczego? Otóż odpowiedź jest prosta, markiza tarasowa na wymiar idealnie będzie współgrała z Twoim tarasem. Przed produkcją taras jest odpowiednio wymierzony, markiza będzie miała konkretne, a nawet w wielu przypadkach niestandardowe wymiary. Markiza tarasowa przygotowana pod konkretny wymiar tarasu, które jak wiadomo, są naprawdę różne, idealnie ochroni przed promieniami słonecznymi. Sam mechanizm będzie dobrze spasowany z markizą tarasową, co zapewni nam komfort użytkowania, poprawne składanie i rozkładanie markizy bez żadnych problemów.

Markiza tarasowa, czy warto ją zakupić?

Wymieniamy same zalety, a jakie markizy tarasowe mają wady? Do nich możemy zaliczyć jedynie cenę, gdyż te wyposażone w nowoczesne mechanizmy będą nieco droższe. Jednakże warto zainwestować nieco więcej gotówki i cieszyć się solidną markizą tarasową przez długie lata, a nie jeden sezon.

Markiza tarasowa na wymiar przygotowana przez specjalistów pozwoli na zacienienie całej powierzchni tarasowej, a nie jedynie jej skrawka. Doskonale dobrane materiały, co ważne, najwyższej jakości pozwolą cieszyć się markizą tarasową na długi czas. Warto dodać, że utrzymanie jej w czystości nie należy do trudnych aspektów, są o wiele łatwiejsze w pielęgnacji niż tradycyjne parasole przeciwsłoneczne. Jeśli chcesz cieszyć się markizą tarasową wysokiej jakości, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami w Osłony Okienne Łukasz Studziński.

Zobacz również: