Osłona balkonówRolety okienne

Rolety wewnętrzne – jak dobrać odpowiedni system?

Rolety wewnętrzne

Rolety wewnętrzne

– jak dobrać odpowiedni system?

Rynek rolet wewnętrznych obfituje w wiele rozwiązań, które warte są przybliżenia. Znajomość zastosowanych technologii będzie pomocna przy wyborze rolet do dowolnego pomieszczenia w domu lub do przestrzeni biurowej. Oczywiście istotne znaczenie ma estetyka, ale to kwestia indywidualna. Inaczej jest choćby z wyborem systemu mocowania i łatwością obsługi.

Rolety wewnętrzne
Rolety wewnętrzne

Rolety rzymskie

Jedną z polecanych alternatyw dla tradycyjnych rolet zwijanych są rolety rzymskie. W przeciwieństwie do zwykłych tutaj tkanina nie jest zwijana na górnym wałku. Rolety wewnętrzne rzymskie korzystają ze sznurków, które podnoszą materiał na żądaną wysokość. Esteci docenią też przyjemne dla oka fale, bowiem ten rodzaj rolet podczas składania układa się, tworząc je.

Sposoby montażu rolet rzymskich

Rolety rzymskie można mocować na kilka sposobów. Godne uwagi są zarówno montowane bezpośrednio do sufitu, jak również przytwierdzane do ściany, do ramy okiennej bądź z wykorzystaniem karnisza. Dla przyszłych użytkowników największe znaczenie ma sposób montażu i na niego trzeba zwrócić główną uwagę.

Przy montażu do ściany lub sufitu, żeby dobrać właściwą szerokość rolety, należy zmierzyć szerokość wnęki okiennej, dodając z każdej strony 5-10 cm. Kolejny krok to zmierzenie odległości od górnej krawędzi okna do podłogi lub parapetu – tutaj należy pamiętać o odległości 25-35 cm pomiędzy oknem a sufitem, co pozwoli na swobodne otwieranie skrzydła okiennego.

Drugi sposób montażu to wykorzystanie karnisza rurowego. Tutaj znaczenie mają długość samego karnisza oraz szerokość wnęki okiennej – przyjmuje się, że trzeba z każdej strony karnisza zostawić co najmniej 10 cm. Jeżeli zaś chodzi o długość rolety, to wystarczy zmierzyć odległość pomiędzy podłogą (parapetem) a karniszem.

Montaż bezinwazyjny rolety na ramie okiennej także ma sporą rzeszę zwolenników. Aby czynność wykonać zgodnie ze sztuką, trzeba znać wysokość skrzydła okna (wraz z ramą), co pozwoli dobrać maksymalną długość rolety. Więcej komplikacji będzie, jeśli okno wyposażono w nawiewnik – gdy znajduje się maksymalnie 25-30 mm od krawędzi górnej okna, należy odjąć 30 mm od wysokości okna razem z ramą, by określić finalną wysokość rolety. Nie zaleca się montowania rolet na oknach z nawiewnikami umieszczonymi niżej niż wspominane 25-30 mm od górnej krawędzi okna.

Podział ze względu na funkcje

Kolejnym kryterium przy wyborze rolet, poza sposobem montaż, są funkcjonalność i walory dekoracyjne.

Rolety dzień noc

Świetne rozwiązanie pozwalające zapewnić wysoki poziom komfortu i ułatwiający dostęp światła bez względu na porę dnia czy nocy. Łącząc cechy zasłon z firanami rolety duo obsługuje się bądź z wykorzystaniem mechanizmu kasetowego, bądź sznurkowego. Zastosowanie dwóch warstw materiału w roletach dzień-noc sprawia, że można całkowicie zasłonić okno albo sprawić, by światło słoneczne (także uliczne w miastach) było delikatnie rozproszone. Rolety wewnętrzne tego typu szczególnie polecane są w kuchni oraz w innych pomieszczeniach, gdzie przebywa się w dzień i w nocy.

Rolety zaciemniające

Do sypialni oraz pokoju dziecięcego idealnym rozwiązaniem są rolety zaciemniające. Ich rolą jest całkowite wyeliminowanie dopływu światła słonecznego z zewnątrz. To też doskonałe rozwiązanie pozwalające ograniczyć do minimum inne źródła światła, jak latarnie i reflektory samochodów. Odpowiednio zamontowana roleta zaciemniająca nie tylko ułatwia zasypianie, ale także gwarantuje znakomite warunki do poobiedniej drzemki.

Fachowy montaż

Oczywiście można zdecydować się na samodzielny montaż rolet, jednak pod wieloma względami lepiej skorzystać z fachowego wsparcia. Doświadczeni montażyści nie dość, że zamocują roletę zgodnie ze sztuką, to jeszcze dobiorą rodzaj i sposób mocowania do miejsca i oczekiwań zleceniodawcy. Warto także wybrać firmę montażową, która także sprzedaje rolety. Będzie taniej i szybciej. Na Dolnym Śląsku, nie tylko we Wrocławiu, na uwagę zasługuje firma Osłony okienne Łukasz Studziński. Trzeba wspomnieć, że w stolicy Dolnego Śląska ich przedstawiciele służą bezpłatną wyceną i także nieodpłatnie dokonają pomiarów. Aby uwzględnić szczegóły, wystarczy wystać e-mail lub zadzwonić.

Zobacz nasze usługi:

Zobacz również: