Serwis okien

Regulacja okien – na czym dokładnie polega?

Fachowiec reguluje okna

Regulacja okien – na czym dokładnie polega? Regulacja okien to specjalistyczny proces dostosowywania ustawień okien w celu poprawy ich funkcjonowania, szczelności oraz komfortu użytkowania. Regulacja tego rodzaju polega na odpowiednim wyregulowaniu okucia okiennego – a więc mechanizmów odpowiedzialnych za otwieranie, zamykanie i uszczelnienie skrzydła okna. Do najważniejszych celów regulacji okiennej należą kwestie takie jak wyżej wspomniana poprawa szczelności, zniwelowanie ryzyka wystąpienia tarcia i zacinania się, a także przedłużenie żywotności okien.

Jak przebiega regulacja okien?

Regulacja okien odbywa się w oparciu o kilka istotnych etapów – wśród których znajdziemy czynności takie jak:

Rzetelne sprawdzenie stanu okna – zanim specjalista zajmie się regulacją okna, musi ocenić w jaki sposób aktualnie się one domykają

Regulowanie okuć – z wykorzystaniem odpowiednich kluczy (najczęściej imbusowych) fachowiec dostosowuje położenie skrzydła okna w pionie i poziomie, a także jego docisk do ramy.

Kontrola uszczelek – kolejnym etapem pozostaje sprawdzenie stanu uszczelek i ewentualna ich wymiana (jeśli wymaga tego sytuacja).

Zastosowanie smaru na elementy ruchome – ostatnim krokiem regulacji okien jest nałożenie smaru na elementy ruchome okuć – wszystko po to, aby zmniejszyć ryzyko tarcia, a tym samum poprawić działanie mechanizmów.

Regulacja okien – co jaki czas warto się na nią decydować?

Regulację okien warto przeprowadzać systematycznie co określony czas, który w dużej mierze wynika od tego, w jakim budownictwie mieszkamy (jeśli posiadamy mieszkanie) oraz jakiego rodzaju problemy z użytkowaniem okien występują:

Rutynowy przegląd – jeśli z oknami nie dzieje się nic niepokojącego, warto sprawdzać je tak czy inaczej (najlepiej przed sezonem zimowym). Tego rodzaju działanie pomoże nam w poprawie szczelności okien – a co za tym idzie, w uniknięciu strat ciepła w chłodniejszych miesiącach roku.

Natychmiastowe działanie – kiedy zauważamy, że otwieranie bądź zamykanie okna sprawia ma trudności, a przy tym pojawiają się przeciągi czy problemy z okuciami bądź ocieraniem się skrzydła o ramę, powinniśmy jak najszybciej podjąć kroki w celu naprawy okna.

Specjalista podczas regulacji okien
Specjalista podczas regulacji okien

Regulacja 2 razy w roku – zmiana pór roku, a wraz z nią skoki temperatur, mogą wykazywać negatywny wpływ na okna – powodując między innymi ich rozszczelnienie. Tego rodzaju działanie może być niezbędne po czasie intensywnych mrozów bądź upałów.

Sprawdzenie stanu okien co kilka miesięcy – może zdarzyć się tak, że okna będą wymagać regulacji częściej niż standardowo – przede wszystkim wtedy, kiedy wprowadziliśmy się do nowego budynku, a on sam może jeszcze „osiadać” (co przekłada się na ryzyko „przestawiania się” okien).

Jak wybrać firmę do regulacji okien?

Aby odpowiednio wybrać specjalistów do regulacji okien – warto kierować się kilkoma istotnymi czynnikami:

Przeczytaj opinie i referencje – zanim podejmiemy decyzję co do wyboru fachowca, zapoznajmy się z dostępnymi w sieci opiniami i referencjami na jego temat.

Poznaj doświadczenie firmy – aby uniknąć przykrych „niespodzianek”, związanych z wyborem nieodpowiedniej osoby do regulacji okien, zapoznajmy się z doświadczeniem firmy, o której myślimy pod kątem nawiązania współpracy.

Upewnij się co do zakresu usług – nie wszystkie firmy oferujące rolety posiadają wśród swoich usług regulację okien – dlatego też warto odpowiednio wcześnie zapoznać się z pełnym zakresem usług.

Sprawdź cennik – przejrzystość kosztów to ważny aspekt dla wielu z nas, dlatego też, jeśli firma nie chce podzielić się jasnym, konkretnym cennikiem przed wykonaniem usług, znacznie lepiej będzie zmienić fachowca.

Zapytaj o gwarancję – dowiedz się czy wybrana przez Ciebie firma, udziela gwarancji na usługi – dzięki czemu możesz mieć pewność, że w razie problemów firma przeprowadzi poprawki bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów.

Poznaj certyfikaty i uprawnienia – aby móc mieć pewność, że firma, której powierzamy regulację okien, jak najbardziej sprawdzi się w tym działaniu, warto zaznajomić się z jej certyfikatami oraz uprawnieniami.

Regulacja okien – czy przedłuża ich trwałość?

Wiele osób, stających przed decyzją czy regulować okna czy wymienić je na nowe (w przypadku, kiedy aktualne służą nam już długi czas), rozważa „za” i „przeciw” każdej z tych decyzji. Jak się jednak okazuje, regulacja okien jest nie tylko – z oczywistych względów – tańsza niż zakup nowych, ale także z powodzeniem spełnia swoje zadanie, przedłużając ich trwałość. Dlaczego warto zdecydować się na profesjonalną regulację okien?

Zapobiega zużyciu okuć i mechanizmów – okucia okienne, czyli mechanizmy odpowiedzialne za otwieranie, zamykanie i docisk okna, zużywają się w znacznie mniejszym stopniu, kiedy są prawidłowo wyregulowane. Systematyczna regulacja skutecznie eliminuje nadmierne naprężenia i tarcie, które mogą prowadzić z kolei do szybszego zużycia okien.
Chroni uszczelki – prawidłowo wyregulowane okno zapewnia równomierny docisk skrzydła do ramy, co przekłada się na ochronę uszczelki przed deformacją i zużyciem. Co ciekawe, uszczelki w dobrym stanie zapewniają lepszą izolację termiczną i akustyczną – dzięki czemu dbamy nie tylko o komfort, ale także o oszczędność środków finansowych.

Zmniejsza ryzyko uszkodzenia zarówno skrzydła, jak i ramy – jeśli okno pozostaje źle wyregulowane, skrzydło może ocierać się o ramę, co prowadzi do uszkodzeń zarówno okuć, jak i samej struktury okna. Regulacja z powodzeniem niweluje tego rodzaju problemy – zapobiegając zarysowaniom, uszkodzeniom powierzchni i trwałym odkształceniom.

Niweluje ryzyko występowania przeciągów – profesjonalne dostosowanie okna poprawia jego szczelność, co chroni wnętrze przed przeciągami i wilgocią. Nie wszyscy wiedzą, że wilgoć może prowadzić nawet do korozji okuć czy uszkodzeń drewnianych czy plastikowych elementów okna – co oznacza, że uszczelnienie okien ma kluczowe znaczenie dla ich długowieczności.

Optymalizuje działanie mechanizmów – właściwie wyregulowane okucia to płynne i sprawne działanie, co przekłada się na zmniejszanie ryzyka ich zacinania się, blokowania czy nadmiernego obciążenia. Optymalizacja działania mechanizmów to również ich dłuższa praca bez konieczności wymiany.

Zmniejsza częstotliwość oraz koszty ewentualnej naprawy – odpowiednio wykonana regulacja może przyczynić się do uniknięcia kosztownych napraw, takich jak wymiana okuć, uszczelek, a nawet całych okien. Systematyczna konserwacja to sprawdzony sposób na zapobieganie poważniejszy problemom, które naturalnie mogą poprawić się z czasem.

Poprawia właściwości termiczne – profesjonalna regulacja pomaga również w utrzymaniu odpowiednich właściwości izolacyjnych okien – co przekłada się na poprawę właściwości termicznych, a więc komfortu cieplnego. Co więcej, poprawa tego rodzaju właściwości to również ochrona materiałów przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych.

Systematyczną regulacja okien to rozwiązanie dla osób, które chcą przedłużyć ich trwałość oraz zadbać o wygodę codziennego użytkowania. Wybierając specjalistów do regulacji okien, warto zapoznać się z ich doświadczeniem, posiadanymi certyfikatami oraz cennikiem – tak, aby móc przygotować się na określony wydatek.

Czytaj więcej:

Regulacja okien – kiedy jest potrzebna?

Czy warto samemu naprawić okno?