Osłona balkonówOsłona balkonuOsłony okienne

Osłanianie okien balkonowych – o czym musisz pamiętać?

Osłanianie okien balkonowych

Osłanianie okien balkonowych. Spośród przeszkleń spotykanych w domach, mieszkaniach i obiektach użyteczności publicznej na szczególną uwagę zasługują okna tarasowe i balkonowe. Dzięki nim można dostarczać do wnętrz dużą dawkę promieni słonecznych, co przekłada się na lepszą widoczność oraz wzrost temperatury. Jednak są sytuacje, kiedy zachodzi potrzeba ograniczenia wpływu światła słonecznego. Osłanianie okien balkonowych wydaje się być jedynym rozwiązaniem.

Swobodne otwieranie drzwi i okien balkonowych

Okna tarasowe i balkonowe można osłaniać na kilka sposobów. Głównymi kwestiami są wybór sposobu mocowania oraz mechanizm działania. Pierwszą wskazówką przy wyborze konkretnego

Osłanianie okien balkonowych
Osłanianie okien balkonowych

rozwiązania jest możliwość otwierania okien w jak najszerszym zakresie. Rolety, plisy czy markizy nie mogą blokować dostępu na zewnątrz oraz swobodnego przepływu powietrza przy otwartym oknie. Osoby zawodowo zajmujące się montażem osłon na drzwi i okna wspominają, że w większości obiektów okna balkonowe sąsiadują z tradycyjnymi. Sprawia to, że przy mocowaniu osłon na drzwiach balkonowych pojawiają się problemy. Dodatkowe, sąsiadujące okna, mogą mieścić się we wnęce lub są bezpośrednio umieszczone w ścianie.

Rolety wolnowiszące

Rozwiązaniem pozwalającym na zamykanie i otwieranie okien tarasowych i balkonowych jest montaż rolet wolnowiszących. W tym przypadku roletę przymocowuje się do sufitu lub do ściany. Ta metoda polecana jest wszystkim, którzy chcą jednocześnie zasłonić i ono tarasowe (balkonowe), i sąsiadujące z nim otwory okienne. Niestety ten sposób znacząco zmniejsza funkcjonalność, bowiem nie ma możliwości wyjścia z wnętrza na balkon lub otwarcia okna w sytuacji, kiedy roleta jest rozwinięta. Oczywiście dla wielu osób nie jest to dużą wadą, szczególnie że rolety wolnowiszące można wykorzystać na kilka sposobów, a nie tylko jako osłonę okna balkonowego.

Rolety plisowane

Kolejnym typem osłon sprawdzających się przy oknach balkonowych są plisowane rolety. Standardowo montuje się je wewnętrznej strony ramy okiennej, przy samej szybie. Głównym atutem tego rozwiązania jest swobodne korzystanie z okna balkonowego – w przeciwieństwie do rolet wolnowiszących okno ma pełną funkcjonalność. Można je otwierać i zamykać w dowolnym momencie, także przy opuszczonych roletach.

Następnym plusem jest to, że roleta niemal idealnie przylega do okna, co wygląda estetycznie i nie ogranicza przestrzeni. Plisowane rolety dzięki prostemu systemowi regulacji pozwalają na precyzyjne regulowanie dostępem światła słonecznego – można je tak ustawić, by przepuszczały większość promieni przy jednoczesnej ochronie przed wzrokiem innych osób. Co istotne, roletę można regulować na dwa sposoby – od góry i od dołu. Właściwie jedynym minusem rolet plisowanych jest konieczność mocowania ich na pojedyncze szyby (okna).

Rolety rzymskie

Następna propozycja to rolety rzymskie. Standardowo można montować na dwa sposoby. Przy mocowaniu do ściany, sufitu lub karnisza – co jest bardziej kłopotliwe – ma się pewność, że będzie możliwe otwarcie okna na całą szerokość. Inaczej będzie – analogicznie do rolet wolnowiszących – kiedy roleta rzymska zostanie umocowana do ramy okna. Ogromną zaletą rolet rzymskich są walory estetyczne.

W ostatnim czasie uznanie zyskały rolety rzymskie w stylu prowansalskich. Mechanizm działania i montażu jest niezmienny. Różnica to inne podejście do estetyki. Styl prowansalski czerpie z natury i sielskich krajobrazów tej części Francji, gdzie dominują porośnięte trawą wzgórza, stare domy z cegły czy kamienia oraz ciągnące się po horyzont plantacje lawendy. Pośród odcieni i kolorów dominują pastele – delikatne i zarazem wyraziste. Można też spotkać rolety w stylu prowansalskim w kolorze bieli.

Inne rozwiązania

Rozważając montaż rolet w oknie balkonowym, warto także pomyśleć o innych rozwiązaniach. Pierwszym skojarzeniem są tradycyjne rolety (mocowane w kasecie lub bez kasety). To niezły pomysł, ale też są przeciwwskazania. Głównym to niewielka odległość okna od ściany, to będzie rzutować niepełnym otwieraniem oraz dużym ryzykiem obijania okna o wnękę.

Mając jakiekolwiek wątpliwości związane roletami na drzwi balkonowe, wskazane jest skorzystać z fachowej pomocy. A tę znajdziemy w firmie „Osłony okienne Łukasz Studziński”, znanej we Wrocławiu i innych miastach oraz miejscowościach Dolnego Śląska. Szczegóły oferty dostępne są i w siedzibie (Wrocław, Niedźwiedzia 24), i w Internecie.

Zobacz nasze usługi:

Zobacz również: