Osłona balkonówRolety do kuchni

Jak wybrać rolety do kuchni?

Jak wybrać rolety do kuchni

Jak wybrać rolety do kuchni. W wielu domach czy mieszkaniach kuchnia pełni rolę znacznie większą niż jako miejsce przyrządzania posiłków. To przestrzeń, gdzie spotykają się domownicy, czasem też przyjmuje się gości. Dawniej, zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach, kuchnia pełniła jednocześnie rolę jadalni. Dziś też często spożywa się tu posiłki, samotnie lub w niewielkim gronie. Specyfika kuchennej przestrzeni wymaga starannego dobrania mebli i sprzętu AGD oraz odpowiedniego rozplanowania wnętrza. Ważną rolę pełni okno, i będące źródłem światła słonecznego, i stanowiące naturalny wentylator.

Funkcjonalność czy wygląd?

Podczas urządzania kuchni część osób główną wagę kładzie na funkcjonalność. Inni zaś stawiają na design. Oczywiście da się pogodzić obie grupy, jednak nie jest to łatwe. O tym, jak ma wyglądać kuchnia, decydują nie tylko indywidualne preferencje, ale też metraż oraz położenie i wielkość okna (ciemne kuchnie obecnie stanowią, na szczęście, odchodzący relikt przeszłości). Zawsze warto zadbać o to, by okno kuchenne było zasłonięte – nie na stałe. To ważne zarówno na parterze, kiedy rolety zabezpieczać będą przed wzrokiem przechodzących osób, jak i na piętrze, kiedy zachodzi potrzeba regulacji światła słonecznego.

Jaki materiał rolet sprawdzi się w kuchni?

Rolety do kuchni można pogrupować na kilka sposobów. Pierwszym jest sposób moncowania – zwolenników mają rolety przytwierdzone do ramy okiennej oraz modele, których montaż wymaga wiercenia otworów. Z punktu widzenia łatwości montażu (i demontażu) lepsze wydaje się pierwsze rozwiązanie. Instalację stylowych rolet kuchennych można wykonać samodzielnie. Wystarczy drobina smykałki technicznej, zwłaszcza że do zamocowania rolet nie potrzeba specjalistycznych narzędzi czy akcesoriów. Właściwie wszystko jest w komplecie.

Specyfiką kuchni są wydobywające się aromaty oraz duże stężenie pary wodnej. Takie warunki wymagają stosowania materiałów odpornych na działanie wilgoci. Istotne jest, aby rolety w kuchni nie pochłaniały zapachów. Owszem, aromaty przypraw i gotowanych potraw mogą być przyjemne, lecz kiedy dostaną się do struktur materiału, przyjemny zapach zmieni się w odór. Ponadto przy zwiększonej wilgotności istnieje ryzyko pojawiania się pleśni i grzybów. Gotowanie to też ryzyko ochlapania okolic kuchenki, także samych rolet.

Łatwość czyszczenia, nie tylko po demontażu, to czynnik przemawiający za tym, by wybrać inny materiał rolet niż do sypialni bądź salonu. Stąd zamiast zamszowych, lnianych czy bawełnianych lepszym wyborem będą rolety poliestrowe lub wykonane z poliamidu. Atutem wspomnianych materiałów jest także wysoka odporność na upływ czasu, co oznacza, że kolory nie blakną. Co istotne, wiele z zabrudzeń na rolecie można usunąć używając zwykłej gąbki kuchennej z odrobiną detergentu (płyn do zmywania naczyń zdaje egzamin celująco). Natomiast jeżeli chodzi o kolor i grubość tkaniny w rolecie, przy zakupie warto kierować się usytuowaniem okna, czyli nasłonecznieniem. Cieńsze i jaśniejsze można zastosować w oknie położonym od strony zachodniej i północnej.

Rolety na dzień noc

Obecnie na popularności zyskują kuchenne rolety dzień i noc. Wzrost zainteresowania tym typem rolet wynika z możliwości regulowania dopływu światła słonecznego w zależności od pory dnia czy roku. Ich konstrukcja opiera się na nachodzących na siebie tkaninach. Trzeba wspomnieć, że część modeli rolet kuchennych typu dzień i noc wyposażono w system samoblokujący, co pozwala podciągać materiał do wcześniej wybranej i ustawionej wysokości. Rolety dzień i noc dostępne są w wielu kolorach i odcieniach, co też tłumaczy zainteresowanie u osób, które wykańczają kuchnię lub przeprowadzają gruntowny remont.

Gdzie kupić?

Rolety, markizy, żaluzje czy plisy warto zamówić w sprawdzonej firmie. Dobrze, kiedy poza działem sprzedaży pod jednym adresem mieści się serwis rolet. Na Dolnym Śląsku solidnego partnera można znaleźć we Wrocławiu (ul. Niedźwiedzia 24). Tutaj mieści się siedziba firmy „Osłony okienne Łukasz Studziński”. Szczegóły oferty można sprawdzić zarówno na miejscu, jak również na stronie internetowej.

Zobacz nasze usługi:

Zobacz również